Praca na etacie czy prowadzenie działalności B2B?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad przyjęciem oferty pracy opartej na współpracy B2B? Na rynku pracy funkcjonuje wiele form zatrudnienia. Poniżej zamieszczamy listę najczęściej stosowanych.


Formy zatrudnienia:

-umowa o pracę (czas określony/ nieokreślony),

-umowa zlecenie,

-umowa o dzieło,

-umowa cywilnoprawna,

-działalność gospodarcza


Każda z form zatrudnienia ma swoje plusy i minusy. Skupmy się jednak nad porównaniem umowy o pracę i współpracy B2B (prowadzenie działalności gospodarczej).

 

 

Umowa o pracę

Działalność gospodarcza

płatny urlop

X

 

płatne zwolnienia lekarskie

X

 

urlopy okolicznościowe (narodziny dziecka, pogrzeby)

X

 

dni ustawowo wolne od pracy

X

 

pakiet opieki zdrowotnej

X

 

telefon służbowy

X

 

dodatki pracownicze

X

 

prowadzenie księgowości

 

X

ulgi podatkowe

X

X

oszczędności na składkach zus

 

X

różne formy podatku dochodowego

 

X
Porównując etat z działalnością gospodarczą istotną różnicą jest wysokość składek ZUS. W przypadku umowy o pracę składki są wyliczane procentowo od naszego wynagrodzenia, prowadząc działalność należności do ZUS są stałe, bez względu na wielkość przychodu. Wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne ma wpływ na wysokość emerytury i stopy zastąpienia w przyszłości. Składki ZUS w 2016 przy 1 osobowej działalności gospodarczej 2016 wynoszą 1 121,52 zł miesięcznie.


Poniższa kalkulacja pozwala na przybliżenie ekwiwalentu pracy na etacie i związanych z nią przywilejów. Zwróć uwagę na liczbę dni wolnych od pracy. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej nie dostaniesz wynagrodzenia za średnio 37 dni w roku.


W wielu firmach oprócz wynagrodzenia przysługują dodatki takie jak prywatna opieka medyczna, karnety do siłowni czy nieograniczone korzystanie z telefonu służbowego do celów prywatnych. Prowadząc działalność gospodarczą będziesz musiał zapłacić za te dodatki z własnej kieszeni.


Przyjmując ofertę współpracy B2B podstawą rozliczeń jest najczęściej stawka za godzinę. Prowadząc działalność gospodarczą warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, które rozliczy za nas dokumenty księgowe. Jako przedsiębiorca będziesz mógł zaksięgować w koszty wydatki związane z posiadaniem samochodu, telefonu i innych sprzętów, których potrzebujesz do wykonywania pracy. Koszty wpływają na wysokość podatku dochodowego, który będziesz musiał zapłacić. W poniższym przykładzie uwzględniono kwotę kosztów na poziomie 2000zł (amortyzacja samochodu, amortyzacja sprzętu komputerowego, paliwo). W celu porównania prowadzenia działalności i umowy o pracę załóżmy iż korzyści płynące z pracy na etacie są kosztem prowadzenia działalności.


W naszym przypadku porównaliśmy pracę na etacie z zarobkami wysokości 5000zł netto miesięcznie (29,76zł netto/ h) z pracą w oparciu o współpracę B2B ze stawą godzinową 50zł netto/h odpowiadającej kwocie 8400zł netto na fakturze. Przy powyższej konfiguracji kosztów i przychodów, przejście z umowy o pracę na współpracę B2B przyniosłoby około 2500zł oszczędności rocznie.Podsumowując powyższe zestawienie, jest wiele czynników, które decydują o opłacalności współpracy B2B. Warto wziąć pod uwagę przywileje wynikające z pracy na etacie i uwzględnić liczbę dni wolnych od pracy, które wpływają na realną wartość twojego wynagrodzenia.


Pobierz arkusz kalkulacyjny